Ticari Vize İşlemleri

Ticaret Odalarının, üyelerinin yurtdışı ile yapacakları işlemleri hızlandırmak amacıyla pek çok ülke ile ticaret vizesi anlaşması yapmaktadır. İstanbul Ticaret Odası’nın Almanya, Fransa ve İtalya başta olmak üzere imzaladığı protokoller ile üyelerinin Schengen vizesi başvuru süreçlerini kolaylaştırmanın yanı sıra, protokol imzalamadığı diğer pek çok ülkede ise üyelerine referans olarak sürecin hızla tamamlanmasına destek olmaktadır.

Avrupa Birliği Üye Ülkelerine Yapılacak Seyahatlerde İstenen Belgeler

 

Schengen Türkçe Başvuru Formu:

Ücretsiz olarak temin edilen matbu bir formdur. Eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir.

 

Vekaletname Formu:

Vize acentesinin üye adına gerekli evrakı toplayıp başvurması için gereklidir

 

Şirket Çalışanları İçin İstenen Evrak:

1

Pasaport

En az 2 sayfası boş olacak / Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 6 ay sonrasına geçerli olacak Damga olan tüm sayfaların fotokopisi olacak

2

Kimlik Fotokopisi

3

Başvuru Formu, Vekaletname ve Kişisel Veri Hakkında Bilgi Notu

Islak imza olacak

4

2 Adet Biometrik Fotoğraf

6 aydan eski olmayacak, fonu beyaz

5

Seyahat Sağlık Sigortası

Gidiş tarihinden 1 gün önce başlar, dönüş tarihinden 1 gün sonra biter

Başvurulan ülkeye göre değişen teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olacak (ıslak imza ve antetli kağıt)

6

Vize Harcı

Odada ödenecek 

7

Otel ve uçak rezervasyonları

İsim ve soy isim yazacak

8

Ticari Davetiye veya Fuar Katılım Belgesi

İkisi de yok ise fuar giriş bileti

9

Şirket Dilekçesi

Islak İmzalı ve antetli veya kaşeli
Gidiş-dönüş tarihli, Seyahat esnasında oluşacak tüm masraflar şirket tarafından karşılanacak

10

SGK İşe Giriş Bildirgesi

SGK'ya girerken alınır, tek sayfalık evrak (Barkodlu)

11

SGK Hizmet Dökümü

İşe giriş tarihinden bugüne kadar (Barkodlu)

12

SGK destek prim listesi

Emekli ve halen çalışıyorsa SGK destek prim listesi (Barkodlu)

13

Maaş Bordroları

Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı

14

Banka Dökümü

Son 3 aya ait şirketin banka hesap cüzdanı veya dökümü (En fazla 15 gün önceden alınmış) Banka Şubesi tarafından kaşeli ve imzalı olacak

15

Vergi Levhası

Güncel

16

İmza Sirküsü

17

Ticaret Sicil Gazetesi

18

Faaliyet Belgesi

Islak İmzalı ve 1 aylık olacak

19

Güncel Aşı

BioNTech,Moderna Biotech,AstraZeneca AB,Janssen-Cilag Uluslararası NV, aşılarından 2 dozu olmuş ve 14 gün geçmiş olması gerekmektedir.

 

 

 

Şirket Ortağından İstenen Evrak:

ALMANYA VİZESİ (ŞİRKET SAHİBİ - ORTAK İÇİN) İSTENEN EVRAKLAR

1

Pasaport

En az 2 sayfası boş olacak / Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 6 ay sonrasına geçerli olacak Damga olan tüm sayfaların fotokopisi olacak

2

Kimlik fotokopisi

3

Başvuru Formu, Vekaletname ve Kişisel Veri Hakkında Bilgi Notu

Islak imza olacak

4

2 Adet Biometrik Fotoğraf

6 aydan eski olmayacak, fonu beyaz

5

Seyahat Sağlık Sigortası

Gidiş tarihinden 1 gün önce başlar, dönüş tarihinden 1 gün sonra biter

Başvurulan ülkeye göre değişen € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olacak (ıslak imza ve antetli kağıt)

6

Vize Harcı

Odada ödenecek (80 EURO+650 TL+100 TL Oda Harcı vezne)

7

Başkanlık veya Meslek Komitesi Şubesinden Yazı

Meclis Üyesi veya Komite Üyesi Olduğuna dair

8

Otel ve uçak rezervasyonları

İsim ve soy isim yazacak

9

Ticari Davetiye veya Fuar Katılım Belgesi

10

Şirket Dilekçesi

Islak İmzalı ve antetli veya kaşeli
Gidiş-dönüş tarihli, Seyahat esnasında oluşacak tüm masraflar şirket tarafından karşılanacak İBARESİ olacak.

11

Banka Dökümü

Son 3 aya ait şirketin banka hesap cüzdanı veya dökümü (En fazla 15 gün önceden alınmış) Banka Şubesi tarafından kaşeli ve imzalı olacak

12

Faaliyet Belgesi

Islak İmzalı ve 1 aylık olacak

13

İmza Sirküsü

14

Ticaret Sicil Gazetesi

Şirket Ortaklığını gösterecek

15

Vergi Levhası

Güncel

16

Güncel Aşı

BioNTech,Moderna Biotech,AstraZeneca AB,Janssen-Cilag Uluslararası NV, aşılarından 2 dozu olmuş ve 14 gün geçmiş olması gerekmektedir.

 

Çin Halk Cumhuriyeti’ne Giriş:

 

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının, ÇHC’ye gelmeden önce vize almaları gerekmektedir. Hong Kong ve Makau’ya seyahat vizeden muaftır. Hong Kong ve Makau’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değildir.

ÇHC vize rejimine göre, hamili oldukları vize kategorisini (X,Z,F,L, vb...) değiştirmek isteyen yabancıların, Çin’den çıkış yaparak istedikleri türde vize için tekrar başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Vize ihlalinde bulunan yabancılar para ve hapis cezasına çarptırılabilmekte ve haklarında Çin’e giriş yasağı konulabilmektedir.Çin’e giriş vizesi ve devam etmekte olan pandemi sürecindeki ilave kısıtlamalar ile ilgili ayrıntılı bilgi için, ÇHC’nin Ankara Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurulması gerekmektedir.

ÇHC’ye seyahat etmeden önce Kovid-19 bağlamında ÇHC makamlarınca alınmış olan ve ülkeye girişte uygulanan kısıtlamalar hakkında ÇHC’deki temsilciliklerimizin tavsiye ve uyarılarını dikkate almaları uygun olacaktır.

ÇHC’den Hong Kong’a seyahat:

Çin anakarasından Hong Kong’a geçmek ve daha sonra tekrar Çin’e geri dönmek isteyen vatandaşlarımızın geri dönüşlerini teminen gerekli vizelerinin olması gerekmektedir. Bu durumdaki vatandaşlarımızın, Çin’e gelmeden önce çift girişli vize almalarında fayda bulunmaktadır.

ÇHC’den transit geçişler:

Çin üzerinden üçüncü ülkelere geçişlerde, havaalanı sınırlarından çıkılmadığı sürece 24 saate kadar vize alınmasına gerek bulunmamaktadır. Havaalanından çıkılmasını ya da 24 saatten daha uzun süreyle konaklamayı gerektiren transit geçişler için, ÇHC Büyükelçiliğinden/Başkonsolosluğundan vize alınması gerekmektedir.

Pasaportların geçerlilik süresi:

Çin’e girişte, pasaport geçerlilik süresinin en az altı ay olması şartı aranmaktadır.

İkamet bildirimi zorunluluğu:

Yabancıların ÇHC’ye girişini takip eden 24 saat içinde ikamet ettikleri adresi bulundukları şehirdeki Kamu Güvenliği Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerekmektedir. Otelde konaklayan vatandaşlarımızın kayıt işlemi otele girişte otel görevlilerince yapılmaktadır.

 

 

 

Altı aydan uzun süreli ikametler:

ÇHC’de çalışmak veya öğrenim görmek üzere ya da özel sebeplerle altı aydan uzun süreyle ikamet etmek üzere gelecek yabancıların, ÇHC Büyükelçiliği tarafından tasdiklenmiş bir sağlık belgesi ibraz etmeleri istenmektedir. İstenebilecek diğer belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi için ÇHC’nin Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçilmesi uygun olacaktır.

Kimlik ibrazı:

16 yaş ve üzerindeki tüm yabancıların pasaportlarını daima yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Polis tarafından, özellikle büyük sportif, kültürel veya siyasi etkinlikler sırasında sık sık pasaport kontrolü yapılabilmektedir. Pasaportunu ibraz edemeyen ve durumunu açıklayamayan yabancılar para cezasına çarptırılabilir, hatta gözaltına alınmaları sözkonusu olabilir. Pasaportunu yanında taşımak istemeyen vatandaşlarımızın yanlarında fotokopisini bulundurmaları ve pasaportlarını otelde güvenlikli kasada muhafaza etmeleri mümkündür.

Kayıp/Çalıntı pasaportlar:

Çin’e geçici olarak gelen vatandaşlarımızın pasaportlarını kaybetmeleri ya da çaldırmaları halinde, kendilerine seyahat belgesi düzenlenebilmesi için bizzat Büyükelçiliğimize ya da Başkonsolosluklarımıza başvurmaları gerekmektedir. Dolayısıyla pasaportunu kaybeden vatandaşlarımız, Büyükelçiliğimizin ya da Başkonsolosluklarımızın olduğu şehirlere tren ya da iç hat uçak yolculuğuyla gelmek durumunda kalabilmektedir. Bu yolculuk, vatandaşımızın o sırada bulunduğu şehrin uzaklığına bağlı olarak çeşitli süreler alabilmektedir. 

Çin makamları ayrıca, düzenlenen seyahat belgelerine çıkış vizesi alınması şartını getirmektedir. Çıkış vizesinin alınması, yerel koşullara göre, vatandaşımıza seyahat belgesinin düzenlenmesinin ardından ortalama on iş gününü bulabilmektedir. Bu çerçevede, pasaportlarını çaldıran veya kaybeden vatandaşlarımızın ülkemize dönebilmeleri için, Çin’deki sözkonusu şartlar gereği, bir süre beklemeleri ve uçuş tarihlerini değiştirmeleri gerekebilmektedir

Yerel yasa ve düzenlemeler:

ÇHC’de uyuşturucu ile ilgili suçlar ölüm cezasına kadar varan ağır cezalara tabidir. Kumar Çin’de yasaktır. Bunun tek istisnası, Makau Özel İdare Bölgesi’dir.

ÇHC’de fuhuş ile uyuşturucu madde bulundurmak/taşımak yasak olup, bu tür suç işleyenler ağır cezalara çarptırılmaktadır.

Ülkemizde olduğu gibi, ÇHC’de de eski eserlerin ülke dışına çıkarılması yasaktır.

Çin makamları kamu düzeninin bozulmaması için azami özen göstermektedirler. Yetkililerden izin alınmadan yapılan toplu gösterilere katılınması halinde, sınırdışı edilme ya da gözaltına alınma sözkonusu olabilir.

Ticari anlaşmazlıklar:

ÇHC’de ticari anlaşmazlıkların mahkemelerde çözülmesi zordur. Çinli firmalarla herhangi bir akit altına girecek olan vatandaşlarımızın, mutlaka uygun bir avukattan yasal destek almaları gerekmektedir. ÇHC’de iş yapan vatandaşlarımızın, ticari bir anlaşmazlıkta Çinli firmanın dava açması halinde Çin hükümetinin mesele sonuçlanıncaya kadar Çin’den çıkışlarına yasak getirebileceği hususunu hatırda tutmaları uygun olacaktır. Ticari uyuşmazlıklarla ilgili olarak Büyükelçiliğimiz Ticaret Müşavirliği ile irtibata geçilmesi mümkündür.

İş insanlarımızın ticari bir faaliyet öncesi herhangi bir para transferi yapmadan, Çinli şirket hakkında ilgili Ticaret Müşavirliğimiz kanalıyla araştırma yapması kuvvetle tavsiye edilir.

Çin’deki diğer yabancılar meyanında Türk vatandaşlarının da iş yaptıkları Çinli şahıslar veya bunların tuttuğu kişiler tarafından istekleri dışında alıkonuldukları ve para veya benzeri başka taleplerle tehdit edildikleri görülmüştür. Çin polisi, yeterli kanıt olmadığı sürece bu tür vakalara müdahil olmayı tercih etmemektedir. Vatandaşlarımızın bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak için azami ölçüde müteyakkız olmalarında fayda bulunmaktadır.


Bu haberi paylaş

Mart ayı bültenimizi indirdiniz mi?

Son Yaptığımız Etkinlikler ve bir çok faliyet.